Kycklinggryta med chorizo

Viña Solorca Crianza

Art.nr. 2104-01

Viña Solorca Crianza

  • Fyllighet
  • Strävhet
  • Fruktsyra

Doft: Kraftfull mörk frukt med ton av mörka körsbär, björnbär, stänk av mycket mogna jordgubbar samt lätt kryddighet och toner av fat.
Smak: Stor och komplex fruktig smak där doften återspeglas även beträffande kryddighet och balanserad fatton. Kroppen är stor och helheten bär väl såväl tanniner som eldighet och det hela avslutas med en fin fruktsyrlighet.
Läs mer…


Du behöver

Kycklinggryta med chorizo

12 benfria kycklinglår
12 tunna skivor chorizo
2 msk olivolja
1 lök, finhackad
2 röda paprikor, tunt skivad
3 vitlöksklyftor, krossade
400g hackade tomater
4 msk sherry eller rött vin
12 stora gröna oliver, urkärnade
300g Kikärtor
salt
svartpeppar

Gör så här:

Lägg ut kycklinglåren och krydda med salt och peppar. Rulla ihop kycklinglåret och försegla med en chorizoskiva på bägge sidor med hjälp av en tandpetare.

Hetta upp olja till medium värme och tillsätt lök samt paprika i ca 10 minuter. Tillsätt vitlök och låt koka i 1 minut. Tillsätt kycklingen och stek tills den fått fin brynt yta på alla sidor, vänd titt som tätt och stek totalt i ca 10–15 minuter.

Tillsätt tomat, sherry och låt koka upp, sänk värmen och sjuda sedan i ca 5 minuter. Gör ett snitt i kycklingen och pressa lätt, vätskar den klar vätska så är den klar. Tillsätt oliver samt kikärtor och låt allt bli varmt. Ta bort tandpetarna innan servering.

Önskar ni servera tillsammans med ris eller liknande tillbehör så kan ni hoppa över kikärtorna.

Stora maffiga smaker kräver stora maffiga vin med mycket frukt! Här blir Solorca Crianza en perfekt matchning till maträtten.


Föregående inlägg
Nästa inlägg

Vin-quiz 12