Elegant kalventrecote med mandelpotatispure, rödvinssås, ratatouille och svamp

Marquis de Bern Bordeaux Supérieur (Nyhet)

Art.nr. 2733-07

Marquis de Bern Bordeaux Supérieur (Nyhet)

  • Fyllighet
  • Strävhet
  • Fruktsyra

Fruktig smak med fatkaraktär, inslag av svarta vinbär, örter, mörka körsbär, vanilj, peppar och choklad. Läs mer…


Du behöver

Kalventrecote

Kalventrecote, ca 150-180 gr (går lika bra med annat kött..)
Timjan ,färsk
Citronskal, rivet av tvättad citron
Salt
Peppar

Potatispuré

Potatis, gärna mandelpotatis 3-4/Pers beroende på storlek
Mjölk ½ liter
Olivolja 3 msk
Smör 1 msk
Salt

Rödvinsås

Rödlök, 1 st skuren i bitar
Timjan, 1 kvist färsk eller 1/5 tsk torkad.
Vitlök,3 klyftor
Socker, 2 msk
Kalvbuljongtärning/
kycklingbuljongtärning ca 3 dl
Rödvin 4 dl
Sherryvinäger/rödvinsvinäger, ca 1 msk
Salt och peppar
Maizena för redning

Svamp

Valfri svamp.
Schalottenlökar 2 msk finhackad.
Ev. lite vitlök
Olivolja
Smör
Salt och peppar
Persilja

Ratatouille

1 gul lök
3 vitlöksklyftor
400 g aubergine
400 g zucchini
1 röd paprika
2 msk olivolja
1 msk tomatpuré
1 1/2 dl torrt vitt vin
1 burk skalade tomater (400 g)
salt

Gör så här:

Putsa kalvköttet fritt från senor och hinnor. Bind ev. köttet, salta och peppra, bryn i panna och krydda därefter med citron och timjan. stek klart i ugn på 95 grader, tills innertemperaturen är ca 58 grader beroende på hur du vill ha ditt kött stekt. Tips, köp en bra en termometer!

Koka potatisen i saltat vatten tills den är klar, låt ånga av tills den är helt torr. Värm upp mjölken med smöret och/eller olivoljan, Tillsätt lite i taget tills purén får en bra konsistens. SMAKA av med salt.

Fräs lök och vitlök i lite olivolja, tillsätt socker, timjan och låt sockret bli lätt karamelliserat. Slå på rödvin och buljong och låt koka ihop tills hälften återstår, Red av med lite maizena. SMAKA av med vinäger, salt och peppar (prova att smaksätta med hackade oliver/Örter/soltorkad tomat mm )

Stek svampen strax innan servering i lite olivolja, krydda med salt, peppar och ev. lite vitlök. Tillsätt mot slutet smör, lök och persilja.

Ratatouille:

Skala och hacka löken och vitlöksklyftor. Skär aubergin, zucchini och paprika i små bitar. Fräs löken i hälften av oljan på medelvärme till den är mjuk ca 10 minuter under omrörning. Tillsätt resten av oljan och lägg i zucchini, aubergine och stek ytterligare 10 minuter.  Tillsätt paprikan, tomatpuré, vitt vin och skalade tomater. Koka på svag värme ca 30 minuter. Smaksätt gärna med rosmarin och timjan. Ett tips är att göra en extra stor sats med Ratatouille som går utmärkt att frysa!

Smörslunga sparris för en lite finare presentation!

Det eleganta och smakrika Bordeauxvinet Marquis de Bern passar perfekt till denna mustiga kötträtt med len potatispuré.