Ugnsbakad torsk med sparris och örtsås
En lätt och vårig fiskrätt med torsk, sparris och örtsås – perfekt till torrt vitt vin. Enkel att laga och vacker att servera.


Byron Bay Sauvignon Blanc
Fruktig, aromatisk, mycket frisk smak med inslag av kiwi, nässlor, gröna äpplen, svartvinbärsblad, passionsfrukt och lime. Läs mer…
Du behöver
Torskrygg
4 bitar torskrygg, à ca 150 g
1 knippe grön sparris
1 msk olivolja
Salt och svartpeppar
Några kvistar färska örter (t.ex. persilja, gräslök, körvel, röd oxalis)
1 tsk rosépeppar (valfritt)
Örtsås
1 dl färsk persilja
0,5 dl färsk basilika eller körvel
0,5 dl olivolja
1 msk citronsaft
1 vitlöksklyfta
Salt och peppar
En vårig och elegant fiskrätt där mild torsk möter knapriga primörer och frisk örtsås. Serveras gärna med ett glas torrt vitt vin som Sauvignon Blanc
Gör så här:
Förbered örtsåsen: Mixa alla ingredienser till såsen i en mixer tills den är slät. Smaka av med salt, peppar och citron.
Sätt ugnen på 150°C. Lägg torsken i en ugnsform, ringla över olivolja och krydda med salt och peppar. Baka i mitten av ugnen i ca 15–20 minuter tills fisken är genomstekt och faller isär lätt.
Förbered sparrisen: Skär av den nedre, träiga delen och koka resten lätt i saltat vatten 2–3 minuter. Kyl direkt i kallt vatten så de behåller spänsten.
Montering: Lägg sparrisen som bädd på tallrikarna, toppa med torsken. Skeda över örtsås, toppa med färska örter och lite rosépeppar för färg.
❓ Vanliga frågor:
Kan man byta ut torsken?
Ja, använd gärna kolja eller sej.
Går det att göra såsen i förväg?
Ja, såsen håller 1–2 dagar i kylen.